מוהלים ורופאים ממליצים כך תימנעו מסיבוכים וזיהומים בברית המילה של בנכם מוהלים ורופאים ממליצים כך תימנעו מסיבוכים וזיהומים בברית המילה של בנכם

דחיית ברית מילה

שתפו

שתפו בפייסבוק שתפו בוואטסאפ שתפו במייל

מצוות המילה היא אחת המצוות הקריטיות והמהותיות ביותר ביהדות. אפשר לומר כי כמעט ואין עילה לדחיית הטקס, ופעמים רבות עורכים אותו בין אם היום השמיני נופל על חג, שבת או אירוע. עם זאת, ישנן מספר סיבות עקרוניות לדחיית טקס ברית מילה, כאשר כולן מסתכמות בעניין אחד בלבד – בריאותו של התינוק.

מתי אפשרי לדחות ברית מילה על פי היהדות?

דחיית ברית מילה הינה אירוע חריג, ולמעשה הוא מתאפשר על פי היהדות אך ורק במקרים בהם ישנו חשש לבריאותו של התינוק. בעוד ברית מילה הינה אחת המצוות העיקריות והמהותיות ביותר ביהדות, עד כדי כך שאין דוחים את הטקס גם אם חל הוא בשבת או בחג, כאשר ישנו חשש לבריאות התינוק – ניתן לדחות את המאורע.

 

בריאותו של האדם והתינוק הינו המעלה הראשונה והחשובה ביותר ביהדות, ועל כן – כמה חשוב שלא יהיה – אם ישנו עניין בריאותי אשר מונע את ביצוע הטקס ניתן לדחותו. כמו כן, מקרי בריאות שונים אף עלולים לשנות את תרחיש הטקס, ולעיתים ניתן יהיה לבצעו רק במסגרת בית חולים, למשל במקרים בהם התינוק סובל מאנמיה או בעיות דם וקרישה, וכדומה.

השלכות דחיית ברית המילה

באם נדחה את טקס ברית המילה, אזי יש לכך מספר השלכות אשר יכולות להשפיע על מועד וזמן הטקס. כך למשל, בעוד ברית מילה בשבת מתאפשר במקרים רגילים אשר בהם נופל היום השמיני על שבת, אם נדחה הטקס – לא יתאפשר לבצע את הברית בשבת. במצב זה, יתבצע הטקס באחד מימות השבוע, ובחלק מן העדות על פי מנהגיהן (חלק מהעדות המזרחיות למשל לא נוהגות לבצע את הטקס גם בחמישי או שישי).

 

ברית מילה דחויה מטעמי בריאות אין היא עניין לזלזל בו. למעשה, יתרה על כך – כאשר ישנו חשש לבריאות התינוק אסור לבצע את טקס המילה. אך יש לכך השלכה נוספת, מאחר וכאשר התינוק גדול מידי ייתכן ולא ניתן לבצע את הטקס במסגרת ביתית. מגיל מסוים, טקס ברית המילה כולל סיכונים וסיבוכים נוספים אשר לא קיימים כאשר התינוק עודנו צעיר מאוד. גם ההחלמה מברית המילה הופכת להיות מעט יותר מורכבת ופחות נעימה ככל שגילו של התינוק עולה.

 

אלו הן חלק מהסיבות לכך שרצוי לבצע את טקס המילה מוקדם ככל הניתן. החל מגיל מסוים יתבצע טקס המילה בבית חולים בלבד, כאשר המוהל עצמו סביר להניח ויסרב לבצע את הטקס בביתם של החוגגים.

טקס ברית מילה: כל מה שצריך לדעת לפני
ברית מילה בשבת

שתפו

שתפו בפייסבוק שתפו בוואטסאפ שתפו במייל