מוהלים ורופאים ממליצים כך תימנעו מסיבוכים וזיהומים בברית המילה של בנכם מוהלים ורופאים ממליצים כך תימנעו מסיבוכים וזיהומים בברית המילה של בנכם

סיבוכים אפשריים בברית מילה ולאחריה

שתפו

שתפו בפייסבוק שתפו בוואטסאפ שתפו במייל

ד"ר יונתן סטנלי – מוהל מוסמך

 

כיצד תמנעי מתינוקך הידבקות במחלות זיהומיות?

 

מכל הטקסים, טקס ברית מילה במסורת היהודית ברית הינו דבר מיוחד משתי בחינות. הראשונה, רוב רובם המוחלט של כלל היהודים בעולם קיימו וממשיכים לקיים מצווה חשובה זו. הדבר השני, המייחד את ברית המילה, הינו העובדה שבצד טקס בעל משמעות דתית עמוקה ישנו גם הפן הרפואי שבברית המילה. מבחינה זו, ברית המילה הינה פעולה כירורגית לכל דבר, וככזו יתכנו בה אותם סיכונים וסיבוכים המוכרים מכל פעולה כירורגית.

הסיבוך המיידי הראשון האפשרי בברית הינו דימום, סיבוך לא נדיר אשר כל מוהל מנוסה ידע לאבחן ולטפל בו. רצוי להחזיק בבית תחבושת קואלגן לעזרה ראשונה.

 

הסיבוך השני האפשרי בברית מילה הינו זיהום בפצע הניתוחי. זיהום כזה מתחולל כאשר חיידקים פתוגניים דהיינו מזיקים מועברים לאיזור הברית ומתרבים שם עד ליצירת מורסה או צלוליטיס – זיהום בעור הפין. זיהום כזה בילוד יכול תיאורטית להפוך לזיהום בדרכי השתן, או אף לזיהום סיסטמי כלל גופי. סימנים של זיהום בברית תלויים בחומרת הזיהום, מהפרשה מוגלתית מהפין ועד לחום, אפאטיות (ישנוניות) של התינוק, או חוסר רצון לינוק.

 

בכל מצב של חשד לזיהום לאחר הברית יש צורך ליצור קשר עם המוהל או הרופא כדי שניתן יהיה לאבחן אם אכן ישנו זיהום ולהתחיל טיפול בזמן. הטיפול הינו על פי רוב אנטיביוטי ויכול לכלול אשפוז, סדרה של בדיקות מכאיבות לנימול לשלילת מחלות אחרות, וטיפול באנטיביוטיקה תוך ורידית. מיותר לציין שמוטב למנוע סיבוך קשה ומיותר זה.

 

סיבוך שלישי ובעייתי מכולם הוא הידבקות במחלות זיהומיות כגון צהבת נגיפית, איידס, הפטיטיס ועוד. מחלות אלו לרוב אינן מופיעות מיד אלא לאחר זמן מה, ואנו יכולים בטעות לא לקשור זאת לברית המילה. על פי רוב זיהומים לאחר הברית הינם תוצאה ישירה של ביצוע הברית בתנאי סטריליות לא אופטימאליים.

 

לשם כך, יש להקפיד שהמוהל או הרופא-מוהל מקפיד על התנאים הבסיסיים ההכרחיים לברית.

 

חיטוי מתאים של איזור הברית, חיטוי על ידי מוהל בטכניקה כירורגית בסיסית, וכמובן שימוש בכלים סטריליים לביצוע הברית. מהבחינה הזו, הורים הרוצים להבטיח שכליו של המוהל הינם ברמת הבטיחות הגבוהה ביותר, טוב יעשו אם יבקשו ממנו או ירכשו בעצמם ערכה חד פעמית לברית. ערכת ‘ברית אליהו’ מאושרת ע”י משרד הבריאות והועדה לפיקוח על מוהלים, עוברת עיקור במפעל הייצור ואיננה נפתחת עד לברית, כך שאין חשש לסטריליות של כלי המילה, דבר המפחית בצורה ניכרת את הסיכון לזיהום במהלך הברית.

שמונה ימים בלבד
5 סיבות מדוע חשוב לעשות ברית מילה

שתפו

שתפו בפייסבוק שתפו בוואטסאפ שתפו במייל